Akademia Aquafresh

W roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęliśmy szóstą edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”. Tegoroczna edycja programu będzie kontynuacją działań edukacyjnych z zakresu profilaktyki stomatologicznej wśród dzieci. Akademia Aquafresh jest obecna w polskich przedszkolach już od 2011 roku, w trosce o zdrowy uśmiech dzieci:

 • przeprowadziliśmy 6 edycji programu
 • w zajęciach edukacyjnych programu wzięło udział 1 075 000 przedszkolaków
 • bezpłatne badania kontrolne jamy ustnej zostały wykonane u ponad 80 000 dzieci


Wszystkie przedszkola, które zostały zakwalifikowane do programu Akademii Aquafresh na początku września br. Otrzymają bezpłatne pakiety materiałów edukacyjnych opracowane przez zespół ekspertów, wśród których znaleźli się m.in. doświadczony metodyk wychowania przedszkolnego oraz lekarz stomatolog.

Uczenie dzieci prawidłowego mycia ząbków już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania higieny jamy ustnej, jest niezbędne w powodzeniu działań profilaktycznych, dlatego każde z zakwalifikowanych przedszkoli w pakiecie materiałów otrzymuje od nas:

 • Scenariusze zajęć dla Nauczycieli do prowadzenia zajęć z dziećmi
 • Plansze edukacyjne oraz naklejki sprawności, które dzieci będą zdobywać w trakcie zajęć
 • Materiały konkursowe
 • Karty mycia ząbków dla dzieci wraz z naklejkami "Pastusiowa Odznaka Zdrowego Uśmiechu"
 • Materiały edukacyjne dla dzieci i rodziców


Tegoroczną edycję programu wspierają Patroni Honorowi, a wśród nich Polskie Towarzystwo Lekarskie, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Patroni medialni tegorocznej edycji to w dalszym ciągu Polsat JimJam oraz Wirtualna Polska - serwis dzieci.pl, Parenting.pl oraz pismo Bliżej Przedszkola.

Dla przedszkoli uczestniczących w akcji oraz dla rodziców dzieci z tych placówek przygotowaliśmy konkurs "Uśmiech Dziecka", w którym do wygrania są nagrody o łącznej wartości prawie 40 000 zł!

Dla Rodziców

Czy wieczorne oraz poranne zmagania, dyskusje i poszukiwanie argumentów, aby Wasze dziecko umyło ząbki dotyczy również Was? Czy zdarza się, że poddajecie się myśląc sobie, że zęby mleczne nie są przecież tak ważne jak stałe uzębienie

Od marudzenia i płaczliwości w okresie ząbkowania po szok wywołany wybitym zębem stałym: dziecięce zęby z pewnością potrafią dać się rodzicom we znaki! Na szczęście problemy związane z dziecięcym uzębieniem w większości nie są poważne i na wszystkie można znaleźć skuteczne rozwiązanie. Warto reagować na potrzeby małych ząbków w trosce o zdrowy uśmiech dziecka.

Ważna jest również zdrowa dieta. Niektóre ze spożywanych przez nas pokarmów zawierają składniki odżywcze wzmacniające zęby, inne zaś mogą być źródłem potencjalnych zagrożeń. Wiedza o tym, kiedy i co podawać dzieciom oraz jakich pokarmów unikać, pomaga wykształcać zdrowe nawyki żywieniowe, których długoterminowe korzyści wykraczają daleko poza zdrowy uśmiech.

Nie zapominajmy o szczotkowaniu! Choć to tylko 4 minuty z 24 godzin, szczotkowanie zębów rano i wieczorem przez 2 minuty to najlepsza profilaktyka próchnicy, jaką możesz zapewnić swoim dzieciom. Początkowo higiena jamy ustnej dziecka będzie wymagała  od ciebie sporo zaangażowania. Upewnij się, że stosujesz odpowiednie techniki i akcesoria, dzięki którym twoje dziecko będzie mogło na całe życie zachować promienny uśmiech.

Zapraszamy do lektury poniżej prezentowanych artykułów, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji na temat tego, dlaczego dbanie o zdrowe zęby Waszych pociech jest tak ważne.

Dieta

Fluorek

Zęby mleczne

Jeśli w naszej diecie brakuje pewnych składników odżywczych, tkanki jamy ustnej mogą się stać bardziej podatne na infekcje. Niedobory żywnościowe mogą między innymi prowadzić do rozwoju schorzeń dziąseł, które stanowią główną przyczynę utraty zębów u osób dorosłych. Choć zbyt uboga dieta nie jest bezpośrednim powodem powstania chorób przyzębia, wielu badaczy uważa, że przyczynia się ona do przyspieszenia i zaostrzenia ich przebiegu. Wiedza o tym, kiedy i co podawać dzieciom oraz jakich pokarmów unikać, pomaga wykształcać zdrowe nawyki żywieniowe, których długoterminowe korzyści wykraczają daleko poza zdrowy uśmiech.

Cukier kontra zęby
Dzieci uwielbiają słodycze w każdej postaci. Niestety ich zęby nie podzielają tej pasji. Dzieje się tak, ponieważ spożywany cukier jest zmieniany przez obecne w płytce nazębnej bakterie w kwasy, które podrażniają szkliwo. 
W większości przypadków dzięki naturalnym systemom obronnym organizmu oraz regularnemu szczotkowaniu zębów pastą z fluorkiem nie stanowi to problemu. Jednak jeśli dziecko często spożywa duże ilości pokarmów i napojów zawierających cukier, zęby są wystawione na działanie kwasów przez bardzo długi czas. Może to doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Dlaczego zęby mleczne są bardziej narażone na próchnicę?
Zęby chronione są od zewnątrz przez warstwę szkliwa, które jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka. Jednak warstwa szkliwa pokrywająca zęby mleczne jest cieńsza niż w przypadku zębów stałych, co sprawia, że ewentualne zmiany próchnicze tworzą się znacznie szybciej i powodują daleko większe szkody. Próchnica rozwija się w miejscach, gdzie kwasy wytwarzane przez bakterie bytujące w płytce nazębnej wnikają pod zewnętrzną powierzchnię zębów. 
Tam niepostrzeżenie tworzą niewidoczne z wierzchu otwory, nad którymi w końcu zapada się zewnętrzna powierzchnia zęba i tworzy w ten sposób ubytek. We wczesnych stadiach rozwoju próchnica nie wiąże się z bólem, jednak lekarz dentysta z pewnością zauważy jej objawy i podejmie stosowne środki, by zapobiec jej dalszemu rozwojowi. To właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne. Pasty do zębów z zawartością fluorku odgrywają istotną rolę  w procesie remineralizacji zębów, ponieważ zapobiegają powstawaniu ubytków przez uzupełnienie minerałów wypłukanych ze szkliwa. Jeśli jednak remineralizacja nie nastąpi odpowiednio wcześnie, próchnica może się rozwijać bez przeszkód. Na tym etapie dziecko najprawdopodobniej zacznie się skarżyć na ból zęba. Po zapadnięciu się zewnętrznej powierzchni zęba konieczne będzie wypełnienie ubytku. Przy dużych zmianach próchniczych może się pojawić konieczność usunięcia zęba. Ten czarny scenariusz nie musi się wcale sprawdzić. Dzięki prawidłowemu szczotkowaniu zębów pastą z fluorkiem, właściwej diecie i regularnym wizytom u lekarza dentysty twoje dziecko z pewnością będzie się cieszyć kompletem zdrowych zębów.

Zęby stałe

Zwróć szczególną uwagę na pokarmy i napoje zawierające cukier i kwasy. Czytaj etykiety na opakowaniach i wybieraj produkty o niskiej zawartości cukru. Możesz być zaskoczona tym, jak wiele produktów zawiera dodatek cukru.

Do pokarmów wpływających korzystnie na ogólny stan zdrowia można zaliczyć:

 • mleko, sery, soję i tofu - są to bogate źródła wapnia, podstawowego budulca zębów i kości;
 • płatki śniadaniowe z dodatkiem witamin i minerałów,
 • margarynę i tłuste ryby - pokarmy te są bogate w witaminę D, a ich spożywanie zapewni prawidłowy poziom wapnia w krwi;
 • mięso, ryby, rośliny strączkowe i zielone warzywa - są to bogate źródła żelaza, pierwiastka ważnego dla zachowania właściwego składu krwi; ryby to doskonałe źródło białka, witamin i minerałów o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych - tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela i sardynki, zawierają natomiast ważne dla zdrowia kwasy omega 3;
 • owoce cytrusowe, np. pomarańcze, które są nieocenionym źródłem witaminy C - należy jednak pamiętać, że ze względu na wysoką kwasowość należy zachować umiar, podając je dzieciom w formie przekąsek między posiłkami; sok owocowy należy rozcieńczyć z wodą (w proporcji 1 część soku na 10części wody) i podawać wyłącznie do posiłków;
 • mleko, margaryna, masło, zielone warzywa, marchew i morele - zawierają dużo witaminy A, która korzystnie wpływa na skórę i wzrok.

Higiena jamy ustnej

Nitkowanie

Nitkowanie umożliwia usunięcie resztek pokarmowych i płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych i wzdłuż linii dziąseł. Nitkowanie należy rozpocząć, gdy tylko zęby w buzi dziecka zaczynają się stykać - nawet w wieku 2 i pół roku. Poproś lekarza dentystę o zaprezentowanie prawidłowej techniki nitkowania. Oto kilka wskazówek:

 • Oderwij około 45 cm nici dentystycznej i owiń większość wokół palca środkowego jednej ręki. Resztę zahacz o środkowy palec drugiej ręki, na którym będziesz zwijać zużytą nitkę. Trzymaj nić napiętą między kciukami i palcami wskazującymi.
 • Przesuwaj nić pomiędzy zębami dziecka, wykonując delikatne trące ruchy. Nie pozwalaj nici wżynać się gwałtownie w tkankę dziąsła.
 • Gdy nić dotrze do linii dziąseł, zagnij ją wokół jednego zęba na kształt litery C. Delikatnie wsuń nić poniżej linii dziąseł, w przestrzeń miedzy tkanką dziąsła i zębem.
 • Delikatnie przesuwaj nić w górę zęba, tak, by ściśle przylegała do jego krawędzi.
 • Powoli oddalaj się od linii dziąseł, wykonując łagodne ruchy w górę i w dół.
 • Powtórz wszystkie czynności dla pozostałych zębów dziecka.
 • Pamiętaj o oczyszczeniu tylnej krawędzi ostatniego zęba dziecka.

Po ukończeniu 7 roku życia dzieci powinny już codziennie wieczorem samodzielnie nitkować zęby pod nadzorem osoby dorosłej. Nie należy nitkować zębów rzadziej niż dwa razy na tydzień.

Źródło: Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne

Płyny do płukania jamy ustnej

Nie zaleca się stosowania płynów do płukania jamy ustnej u dzieci poniżej 6 roku życia ze względu na możliwość jego połknięcia. W przypadku starszych dzieci płukanie jamy ustnej może zapewnić dodatkową ochronę przed próchnicą. Zawsze warto dokładnie sprawdzić składniki płynu do płukania jamy ustnej, gdyż niektóre zawierają alkohol. Żadne względy nie przemawiają za koniecznością zachowania określonej kolejności pomiędzy szczotkowaniem, nitkowaniem i płukaniem jamy ustnej płynem - dzieci mogą wykonywać te czynności w dowolnej kolejności!

Samodzielne szczotkowanie

Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Jedną z najciekawszych rzeczy w obserwowaniu rozwoju dziecka pozostaje bez wątpienia to, jak uczą się od nas
Na tym wczesnym etapie rodzice są dla dziecka najważniejsi. To, jak się zachowują i co robią, naprawdę się liczy. 
Mycie zębów jest tutaj doskonałym przykładem. Jeśli dziecko widzi, że sama chętnie myjesz zęby, nie tylko szybciej nauczy się je szczotkować, ale też będzie czerpać z tego większą przyjemność. Oczywiście gdy dzieci trochę podrosną, będą chciały myć zęby samodzielnie. Choć jest to ważne dla ich rozwoju i poczucia niezależności, pamiętajmy, żeby uważnie obserwować, czy prawidłowo szczotkują zęby i nie połykają pasty do zębów.

Jak nauczyć dziecko prawidłowego szczotkowania
Wypracowanie nawyku regularnego mycia zębów rano i wieczorem ma kluczowe znaczenie dla przyszłej kondycji uzębienia twojego dziecka. Przyzwyczajenie dziecka do porannego i wieczornego mycia zębów może okazać się trudnym zadaniem. Jeśli tylko zdołamy zmienić szczotkowanie w zabawę, cały proces stanie się znacznie łatwiejszy. Między innymi właśnie dlatego stworzyliśmy Pastusie - trzy urocze postacie z pasty do zębów, które spotkacie w Pastusiowej Krainie. Wykorzystaj Pastusie i 2 minutową szczoteczkową piosenkę, by zmienić mycie zębów w zabawę, którą pokocha twoje dziecko.

Szczotkowanie za dziecko

Nigdy nie jest zbyt wcześnie, by zacząć dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków można po każdym karmieniu czyścić dziąsła niemowlęcia delikatną tkaniną. Pierwsze ząbki mleczne należy szczotkować dwa razy dziennie za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem przeznaczonej dla małych dzieci. Na pewnym etapie dziecko prawdopodobnie zechce wziąć czynny udział w szczotkowaniu i może nawet próbować gryźć szczoteczkę. Zachęcaj dziecko do zabawy szczoteczką, żeby oswoiło się ze szczotkowaniem i nauczyło czerpać z tej czynności przyjemność. Pamiętaj tylko, by nie pozwalać dziecku chodzić ze szczoteczką w buzi.

Instruktaż szczotkowania zębów u małych dzieci
Jak zabrać się do szczotkowania tak małych, delikatnych ząbków? U dzieci poniżej 2 roku życia należy stosować niewielką ilość pasty do zębów. Potrzebna też będzie szczoteczka z niewielką główką dostosowaną do rozmiarów buzi dziecka.

 • Posadź dziecko na kolanach. Tak jest łatwiej, a maluch mniej się wierci! Gdy dziecko nieco podrośnie, możesz po prostu za nim stanąć.
 • Lekko odchyl głowę dziecka i poproś, by szeroko otworzyło buzię - np. udając, że jest hipopotamem lub lwem. Taka zabawa doskonale sprawdza się przy szczotkowaniu.
 • Za pomocą delikatnych kolistych ruchów czyść po kolei wszystkie ząbki dziecka. Wyczyść powierzchnię tylną, przednią i żującą każdego zęba, szczotkując je aż do linii dziąseł.
 • Mów do dziecka. Spokojnym i pewnym głosem wytłumacz, co robisz.
 • Po zakończeniu szczotkowania każ dziecku wypluć pastę. Pamiętaj, że nie powinno się połykać pasty, a bardzo małe dzieci trudno jest zwykle skłonić do jej wyplucia. Dlatego należy nakładać na szczoteczkę tylko niewielką ilość pasty i cały czas nadzorować dziecko.

Jama ustna dziecka

Pierwsze zęby stałe

Pożegnanie z mleczakami
Ząb się rusza! Trącasz go językiem i zastanawiasz się, kiedy wypadnie…

To jedno z najwcześniejszych doświadczeń, których nigdy się nie zapomina. Ale czy tak naprawdę wiesz, co się dzieje się, gdy dzieci tracą zęby? Gdy dzieci mają już komplet zębów mlecznych, w ich jamach ustnych rozpoczyna się całkiem nowy proces: zaczynają się wyrzynać zęby stałe. Pierwsze zęby stałe, które już od pewnego czasu rosły w znajdującej się pod dziąsłem kości, zaczynają się wyrzynać około 6 roku życia. Co ciekawe, w trakcie tego procesu dochodzi do rozpuszczenia korzenia zęba mlecznego, dzięki czemu zaczyna się on ruszać. Wyrzynające się zęby stałe naciskają od spodu na korzenie zębów mlecznych i początkowo luzują je w dziąśle, a z czasem całkowicie wypychają. Wtedy na scenę wkracza Wróżka Zębuszka.

Co robić, gdy dziecku wypadają zęby
Pewnego dnia twoje dziecko wracając z podwórka lub ze szkoły, przywita cię szczerbatym uśmiechem. To znak, że nadchodzi erazębów stałych! Pod żadnym pozorem nie zgub zęba, który właśnie wypadł! W nocy przyjdzie po niego Wróżka Zębuszka. Przygotowaliśmy wiele zadań, które przygotują Ciebie i Twoje dzieci na wizytę Wróżki Zębuszki. Możesz zbudować koszyczek Wróżki Zębuszki  w którym dziecko przechowa swoje skarby dla Wróżki, wydrukować lub napisać list do wsunięcia pod poduszkę, a nawet pobrać odpowiedź, jaką Wróżka Zębuszka dołączy do prezentu dla dziecka.

Możesz także przygotować Pastusiowy Paszport, który będzie fantastyczną pamiątką

Częste problemy

Afty

Afty to niewielkie nadżerki barwy czerwonej lub żółtawej pojawiające się na wewnętrznej stronie policzków lub dziąsłach dziecka, które mogą powodować znaczny dyskomfort. Zwykle powstają one na skutek nieprawidłowego szczotkowania zębów, niewielkich oparzeń spowodowanych przez gorące pokarmy lub napoje, przypadkowego przygryzienia błony śluzowej bądź też podrażniania wnętrza jamy ustnej przez ostrą krawędź zęba lub zamki aparatu ortodontycznego.
Na szczęście po kilku dniach zmiany zwykle samoistnie ustępują. Do tego czasu można dla złagodzenia dyskomfortu stosować bezalkoholowe płyny do płukania jamy ustnej i żele. Jeśli afty utrzymują się przez dłuższy czas lub nawracają, warto zwrócić się po poradę do lekarza dentysty lub innego lekarza.

Choroby dziąseł

Dziąsła mają do spełnienia ważną rolę: chronią kość, która utrzymuje zęby we właściwym miejscu. Warto wiedzieć, że choroby dziąseł stanowią główną przyczynę utraty zębów u osób dorosłych. Zdrowe dziąsła są niezwykle ważne dla zdrowia całej jamy ustnej, dlatego powinniśmy o nie dbać tak samo jak o zęby. Jeśli płytka nazębna gromadząca się wzdłuż linii dziąseł nie jest regularnie usuwana przez szczotkowanie, nawarstwia się i tworzy kamień nazębny. Kamienia nazębnego nie da się usunąć za pomocą szczoteczki. Wymaga on usunięcia w gabinecie dentystycznym 
w trakcie zabiegu nazywanego skalingiem. Niedokładne usuwanie płytki nazębnej może również prowadzić do stanów zapalnych dziąseł objawiających się obrzękiem i krwawieniami. Jest to początkowe stadium paradontozy, zwanej inaczej chorobą przyzębia. Ten stosunkowo często występujący problem można rozwiązać dzięki stosowaniu skuteczniejszej techniki szczotkowania i regularnie wykonywaniu czyszczenia zębów w gabinecie. Jeśli podejrzewasz u dziecka początki choroby przyzębia, wybierzcie się na wizytę do lekarza dentysty.

Dzieciom częściej niż kilka lat temu psują się zęby

Dzieciom częściej niż kilka lat temu psują się zęby. Wynika to przede wszystkim z nieprawidłowej diety, bogatej w węglowodany, a ubogiej w surowe warzywa, za małej podaży witamin i mikroelementów oraz zaniedbań higienicznych. Zamiast serwować milusińskim słodzoną herbatkę typu fix, warto zaparzyć zwykłe zioła w torebkach i w razie potrzeby rozcieńczyć przegotowaną wodą. Zamiast cukierków – podać marchewkę, kawałek kapusty czy kalarepkę. I pilnować, by dzieci, najlepiej po każdym posiłku, myły zęby.

Kwasowa erozja szkliwa

Soki owocowe i napoje gazowane (nawet bez cukru) często zawierają kwasy. Przy częstym ich spożywaniu, zwłaszcza z butelki, szkliwo zębów dziecka może być narażone na erozję spowodowaną ekspozycją na kwasy. 
W przeciwieństwie do próchnicy kwasowa erozja szkliwa nie atakuje zęba w jednym konkretnym miejscu, lecz prowadzi do osłabienia ochronnej warstwy szkliwa na całej jego powierzchni. Może to skutkować wrażliwością zębów oraz większą podatnością na próchnicę.

Oto, jak w prosty sposób uchronić dziecko przed kwasową erozją szkliwa:

 • używaj butelki wyłącznie do podawania dziecku mleka lub wody,
 • zawsze rozcieńczaj soki owocowe wodą w proporcji 1 do 10,
 • napoje gazowane i soki owocowe podawaj wyłącznie w porze posiłków;
 • między posiłkami podawaj dziecku do picia mleko lub wodę,
 • zachęcaj dziecko do picia napojów gazowanych przez słomkę - pozwala 
  to zminimalizować kontakt zębów z kwasami,
 • nie pozwalaj dziecku przetrzymywać napojów w jamie ustnej,
 • nie myj dziecku zębów bezpośrednio po wypiciu przez nie kwaśnego napoju,
 • pilnuj, żeby po wieczornym myciu zębów dzieci piły wyłącznie wodę - bezpośrednio po szczotkowaniu powierzchnia zębów jest bardziej podatna na erozję.

Próchnica zębów

Zęby twojego dziecka są niemal doskonałe: twarde, idealnie ukształtowane i wyposażone we własny mechanizm ochronny w postaci ochronnej warstwy szkliwa. Jednak u dzieci szkliwo nie jest tak mocne jak u dorosłych. Kiedy spożywamy pokarmy lub napoje z zawartością cukru, bakterie żyjące na powierzchni zębów zmieniają go w kwas, który atakuje szkliwo. Po pewnym czasie jest on neutralizowany przez ślinę, ale jeśli dziecko często sięga po słodkie przekąski lub napoje, jego zęby są wystawione  na działanie kwasów częściej i dłużej, co stwarza ryzyko rozwoju próchnicy. Jeśli uszkodzenia nie zostaną wykryte na wczesnym etapie, dochodzi do wydrążenia tkanki zęba pod jego powierzchnią, która w końcu się zapada i tworzy w ten sposób ubytek. We wczesnych stadiach rozwoju próchnica nie wiąże się z bólem, jednak lekarz dentysta z pewnością zauważy jej objawy i zapobiegnie jej dalszemu rozwojowi. 
To właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne.

Przy dużych, nie leczonych ubytkach zmiany mogą się rozprzestrzenić na znajdującą się pod szkliwem zębinę, powodując ból zęba. W najgorszym przypadku może dojść do zainfekowania miazgi, czyli miękkiej tkanki wypełniającej jamę zęba. To stadium próchnicy wiąże się z silnym bólem zęba, a często również koniecznością jego usunięcia. Aby chronić zęby dzieci przez próchnicą, warto ograniczyć ilość spożywanych przez nie słodyczy, a ciasteczka, ciasta i słodkie napoje zarezerwować na specjalne okazje. Doskonałymi przekąskami są natomiast warzywa, sery, mleko i woda. Soki owocowe podawaj dziecku rozcieńczone wodą w proporcji 1 do 10 i zachęcaj do picia ich przez słomkę. Ważną rolę spełniają również pasty do zębów z fluorkiem, które wspomagają proces remineralizacji i zapobiegają tworzeniu się ubytków przez uzupełnianie utraconych minerałów.

Ssanie kciuka

Niektóre dzieci traktują ssanie kciuka jako sposób na ukojenie i dobre samopoczucie. Jednak w wyniku stałego nacisku na zęby ssanie kciuka może powodować ich wypchnięcie do przodu i skutkować wadą zgryzu wymagającą leczenia ortodontycznego lub koniecznością usunięcia zęba.  Dlatego jeśli to tylko możliwe, nie pozwól dziecku wyrobić sobie tego nawyku, który później bardzo trudno wykorzenić. Jeśli chcesz odzwyczaić dziecko od ssania kciuka, spróbuj zacząć od rozmowy. Wspólnie opracujcie plan "odwyku". Prawdopodobnie dziecko samo zdaje sobie sprawę, że nie powinno tego robić. Następnie za każdym razem, gdy zobaczysz, że dziecko wkłada  kciuk do buzi, zwróć mu uwagę - możliwe, że robi to bezwiednie.

Oto garść innych praktycznych sposobów...

 • Przygotuj tablicę z dniami tygodnia, na której wspólnie z dzieckiem będziecie naklejać naklejki za każdy dzień (lub kilka godzin) bez ssania kciuka.
 • Za zgromadzenie odpowiedniej liczby naklejek przyznaj dziecku nagrodę.
 • Porozmawiaj o problemie z lekarzem dentystą podczas kolejnej wizyty kontrolnej i poproś go, żeby wytłumaczył dziecku, że konsekwencją ssania kciuka może być aparat ortodontyczny.

Wybite zęby

Dziecko może wybić sobie ząb, uprawiając sporty, szalejąc z rówieśnikami lub nieszczęśliwie upadając. Jeśli twoje dziecko uwielbia piłkę nożną, hokej czy jazdę na rolkach, rozważ zakup ochraniaczy na zęby. Prawidłowo dopasowane przez lekarza dentystę ochraniacze zapewnią dziecku skuteczniejszą ochronę niż nakładki 
w standardowym rozmiarze. Warto jednak pamiętać, że szczęki dzieci rosną, a ochraniacze, podobnie jak zeszłoroczne ubrania, szybko stają się za małe.

Dlatego podczas regularnych kontroli dentystycznych sprawdzaj, czy maluch nie potrzebuje nowych. Jeśli jednak dojdzie do najgorszego i dziecko wybije sobie ząb,  istnieje możliwość wstawienia go z powrotem. Jeśli to możliwe, 
w drodze do lekarza dentysty ząb najlepiej trzymać w pojemniku z mlekiem lub w buzi dziecka, między dziąsłem i wewnętrzną powierzchnią policzka. Jeśli tkanki zęba nie wyschną, jest szansa, że lekarzowi dentyście uda się wstawić go z powrotem.